A repülőn kezdődik
A határátlépéshez szükséges papírok egyike a vámáru nyilatkozat (Customs Declaration), amit már az USA-ba tartó repülő fedélzetén kézhez kapsz a légiutaskísérőktől. Célszerű már a repülőn kitöltened, a határátlépés alatt ugyanis le kell adnod a vámtisztnek/határőrnek.
A papírt családonként, illetve személyenként adják; alapvető adatok szerepelnek rajta, mint útlevélszám, származási ország, születési hely és dátum, valamint fel kell rajta tüntetned, mit viszel magaddal az országba.
Ide kattintva nagy méretben is megnézheted, hogyan néz ki egy ilyen papír.
A határátlépés
Sok rémtörténet kering az amerikai határátlépésről, melyek ugyan nem teljesen alaptalanok, de a legtöbbje túlszínezett. Tény, hogy időnként minden konkrét indok nélkül fordítanak vissza utazókat a határon, de ez nem jellemző: a belépést jellemzően olyanoktól tagadják meg, akiket kevés szál köt hazájához (munkanélküli, nincs saját ingatlana, nem házas), és erős a gyanú, hogy illegálisan letelepedne az Államokban. Magyarokat nagyon ritkán fordítanak vissza, ha a beutazáshoz szükséges papírjaid (ESTA vagy vízum) rendben vannak, nincs semmit terrorizmusra utaló elem a múltadban, és nem viselkedsz furcsán az ügyintéző előtt, valószínű simán beengednek.
Kérdések
Jellemzően négy kérdést tesz fel minden esetben a határőr belépéskor:
- Mennyi ideig maradsz? A vízumodban vagy az ESTA-ban megjelölt maximális tartózkodási időnél nem mondj többet. (Mellesleg a tartózkodási határidőt tényleg vedd komolyan. A túltartózkodás következménye sokéves kitiltás lehet.)
- Milyen céllal jöttél? Bár a vízumból vagy ESTA-ból értetődő, úgy is megkérdezik majd. Nem kell túlgondolni, egy üzleti, rokonlátogatási, tanulmányi vagy nyaralási céllal megteszi válasznak.
- Hova/kihez mész? Rokonhoz, baráthoz; hotelbe, körutazásra.
- Mennyi készpénz van nálad? Ezt nem minden esetben teszik fel.
Nem szükséges kerek angol mondatokban válaszolnod, egy tőmondatot célszerű összerakni mindegyik kérdéshez.
Ujjlenyomat, fotó, pecsét
Miután a határőr rendben találta a papírjaidat, megtörtént a rövid kérdezz-felelek, következik a biometrikus adatfelvétel, a határátlépés utolsó eleme. Először egy elektronikus rögzítőeszközzel mind a tíz ujjad mintázatát rögzítik, majd készítenek rólad egy fotót. Ezután kerül be a pecsét az útleveledbe, valamint a pecséttel együtt a tartózkodási határidő. Ezt feltétlen nézd meg utána, mert előfordulhat, hogy nem a maximális tartózkodási napot adta meg neked a határőr.
Vámszabályok
Amikor a bőröndödet pakolod, tartsd fejben, hogy élelmiszert, növényi vagy állati terméket nem vihetsz az államokba, kivéve a fémdobozos konzerveket, poros instant ételeket. Az Egyesült Államokba vámmentesen egy liter égetett szesz, 200 szál cigaretta vagy 50 darab szivar; legfeljebb száz dollár értékű ajándéktárgy is bevihető, de kizárólag 21 éves kor felett.